5 Duyulu Bilgisayarlar Geliyor!

Teknoloji firması IBM önümüzdeki 5 yılda bilgisayarların insanlar gibi duyma, koklama, görme, dokunma ve tat alma duyularına sahip olacağını açıkladı.

2018’e ilişkin öngörülerini yayımlayan firma çok yakın zamanda akıllı cihazların fiziksel hisleri taklit edebileceğini belirtti.

Ekrandan Hasta Tedavisi

Önümüzdeki 5 yılda IBM’e göre internetten alışveriş yaparken alacağımız ürünlerin resmine bakmakla kalmayıp aynı anda dokunabileceğiz. İnsan bir maddeye dokunduğunda sinir sistemi, beynin anlayabileceği elektriksel vuru örnekleri yaratır. Bu maddelerin yüzeyinin mesela pürüzsüz olup olmadığını anlamamızı sağlar. Yakın gelecekte bilgisayarlar bu hissi taklit edebilecek. IBM bu taklitlerin o kadar mükemmel olacağını düşünüyor ki doktorların hastalarını bir tablet aracılığıyla muayene edeceğini iddia ediyor.

Gördüğünü Anlayan Bilgisayar

Bilgisayarların günümüzde kameralar sayesinde belli seviyede görme özelliğine sahip olduğu söylenebilir. Ancak IBM 5 sene içerisinde bilgisayarların gördüğünü anlayacağını düşünüyor. Şu anda bir fotoğrafın tanımlanması için bir insan tarafından isim verilmesi veya etiketlenmesi gerekiyor.

Ancak artık bilgisayarlar öğrenebilen makinelere dönüştüğü için buna gerek kalmayacak. Bir kere öğrenmesi yetecek. Örnek vermek gerekirse sokaktaki güvenlik kameraları bundan böyle sadece görüntü kaydeden değil, bir sorun olduğunda polisi arayan bir sisteme dönüşecek. Tıp alanında da bilgisayarlar röntgene doktorlarla bir arada bakıp hastalığı tespit etmelerine yardımcı olacak.

Bebeklerin Neden Ağladığını Söyleyecek

Bilgisayarların duyma özelliğini kazanması da yakın zamanda insanların çok işine yarayacak. Burada bahsedilen ses kaydı değil. Bilgisayarlar sensörleri aracılığıyla insanların duyamadığı sesleri bile duyacak ve ne olduklarını tespit edecek.

Toprak kayması tehlikesi olan bir yerleşim biriminde bilgisayar en ufak hareketi duyacağı ve gerekli uyarıyı yapacağı için belki de bir felaket yaşanmadan günler önce gerekli önlemler alınabilecek. IBM hassas duyma özelliği sayesinde yakın zamanda bilgisayarların bir bebeğin neden ağladığını ebeveynlere söyleyebileceğini düşünüyor.

Diyetisyenleri İşsiz Bırakacak

Bilgisayarların 2018’e kadar bildiğimiz anlamda tat alma duyusu gelişmeyecek ancak ne yenmesi gerektiğini insanlardan iyi bilecekler. Tarihin ilk dönemlerinde insanoğlunun yemek kaynaklarına ulaşımı kısıtlıydı. Bu yüzden de bol kalorili besinler tüketmek mantıklıydı. Bu tarihten kalma alışkanlık modern insanın da beynine hükmediyor.

Ancak günümüzde birçok ülkede gıda kaynaklarında sıkıntı yaşanmıyor. Bilgisayarlar geliştirdikleri algoritmalarla her insan için farklı menüler üretecek. Bu denklemlerin içinde damak tadı da yer alacak tabii. Kısacası bilgisayarlar şu ana kadar diyetisyenlerin tam olarak başaramadığı sağlıklı ve keyifli beslenmenin kişisel formülünü verecek.

Hasta Olduğunuzu Önceden Haber Verecek

Koklama duyusunu kazanan bilgisayarlar ise basitçe meyve ve sebzeleri tanımlamayacak. Telefonunuzdaki koku sensörü belki siz daha farkına varmadan hasta olmaya başladığınızı haber verecek. Bu özellik tarımda da kullanılacak. Çiftçiler bitkilerin arasına yerleştirdiği sensörlerle mahsülü tam olarak ne zaman toplamaları gerektiğini hiç yorulmadan bilecek.

IBM’in bu öngörülerinin bazılarının ilk adımları atıldı, bazıları ise hala bilimkurgu gibi geliyor. Firma bilgisayarların anlama ve öğrenme gücü geliştikçe insanın öneminin kaybolmayacağını söylüyor. Firma, gelecekte bilgisayarlar mantık ve hesaplama gerektiren konularda, insanlar ise yaratıcılık ve etik konularda birbirlerini tamamlayacağını öngörüyor.

[alıntı]

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.