5K Retina ekranlı iMac

iPad Air 2 ile birlikte lanse edilen 27-inç büyüklüğündeki yeni nesil iMac, 5K çözünürlük desteği ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Henüz yaygın bir standart olmayan göz kamaştırıcı Ultra HD ya da nam-ı diğer 4K teknolojisine kıyasla %67 oranında daha fazla piksel içeren yeni iMac, 5120 x 2880 çözünürlük ile ekran kartlarını da korkutuyor.

Yüksek çözünürlüklü yeni iMac modeli için aynı Mac Pro’da olduğu gibi AMD GPU’larını tercih eden Apple, bu sayede imtiyaz kazanmış gibi görünüyor. 5K çözünürlüklü 27-inç iMac, AMD’nin yeni Tonga XT GPU’sunu kullanan ilk bilgisayar oldu. İki farklı seçenek ile alınabilecek bilgisayarda, Radeon R9 R9 M290X, Pitcairn GPU’sunu yani Radeon HD 7870 ya da Radeon R9 270X ile aynı mimariye sahip işlemciyi kullandığından çok yeni sayılmaz. Ancak sistem, opsiyonel olan Radeon R9 M295X ile donatılırsa, işte o zaman işin rengi değişiyor.

AMD’nin ilk defa Radeon R9 285 modeliyle duyurduğu Tonga GPU’su, HSA ve True Audio gibi teknolojileri içeren, daha yeni video motoruna sahip en yeni AMD tasarımı olarak biliniyor. Masaüstü sistemler için sunulan Radeon R9 285’in, bünyesinde barındırdığı Tonga GPU’sunun tüm potansiyelinden faydalanamadığı, AMD’nin Tonga XT GPU’sunu hazırladığı biliniyordu. İşte bu GPU’yu kullanan Radeon R9 M295X, oldukça kaslı görünüyor.

28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan 5 milyar transistörlü yeni GPU, 2048 adet paralel işlem biriminin tamamını kullanıyor. Her ne kadar iMac bir masaüstü sistem gibi görünse de ekran kartı tarafında mobil donanım söz konusu olduğundan, Radeon R9 295X’in saat hızlarında çok agresif davranılmamış. Standart olarak 750MHz’de çalışan GPU, Boost özelliği ile 800MHz’e çıkabiliyor. 128 doku ünitesi ve 32 ROP biriminin eşlik ettiği GPU, yine güç tüketiminden yola çıkılarak 384-bit yerine 256-bit bellek veri yolu üzerinde 5500MHz bellek hızını yönetiyor.

Açıklanan bilgilere göre Radeon R9 M295X’in bu konfigürasyon ile sunduğu TDP yani ısıl tasarım gücü ya da bir başka ifade ile soğutma için ihtiyaç duyulan gücü 100 Watt. Burada unutulmaması gereken bir nokta söz konusu, her ne kadar Radeon R9 M295X kendi sınıfında süper güçlü bir GPU olsa da iMac’ler hiç bir zaman oyun yetenekleri ile ön plana çıkmadılar. Özellikle yüksek çözünürlük gelişimi de dikkate alındığında, AMD GPU kullanımında Apple kampının birincil önceliği OpenCL performansı olmuş gibi görünüyor. En iyi değerlerinde Radeon R9 M295X, 3.5 TeraFLOP seviyesinde tek hassasiyetli işlem gücü sunabiliyor.

İşin bir başka boyutu da GPU’nun video yetenekleri. Tonga GPU’sundaki mimari, yeni video motoru sayesinde üst çözünürlüklerde yüksek başarım sergileyebiliyor. Ufak bir kıyaslama ile örneğin Radeon R9 285’in hem Full HD hem de Ultra HD çözünürlüklerde, Maxwell mimarili GTX 750 Ti’dan daha fazla kare/saniye gösterebildiği biliniyor. En iyi işlemci seçeneği ile olan 4GHz hızındaki Core i7-4790 ile 27-inç 5K iMac’in 4K ve üstü çözünürlüklerdeki video işleme konusunda ne derece performans vereceği merak konusu çünkü Full HD’nin 4 katı çözünürlüğe denk gelen 4K bile tek başına çok ama çok zorlayıcı bir görev.

Bazı teknoloji tutkunlarının aklına, 5K çözünürlüklü yeni iMac’in ekran olarak kullanılıp belki yeni nesil bir Mac Pro üzerinde render alınabileceği kurulum senaryoları gelebilir ancak Apple’a yakın kaynakların bildirdiğine göre yeni iMac bir monitör gibi kullanılamayacak. Belki bu aşamada Apple’ın 5K çözünürlüklü bir Cinema Display monitörü kısa vadede tanıtabileceğini de öngörebiliriz. Çünkü 4K monitör konusunda henüz ürünü olmayan Apple, Mac Pro ile birlikte mağazalarda Sharp’ın 4K monitörlerini sunmuştu. Uzun lafın kısası, yepyeni AMD GPU’su ile iddialı gelen 5K iMac’in gördüğü yoğun ilgi, yeniden yapılanma çerçevesinde çalışanlarının %7’sini daha işten çıkaracak olan AMD’yi sevindirebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.