AMD yeniden yapılanıyor

Bir süre önce lanse ettiği Radeon 300 ve Fury serisi ekran kartları ile pazarda başarılı işlere imza atan AMD, bununla birlikte halen mali sıkıntıları aşabilmiş değil. Radikal kararlar alan şirket büyük bir yeniden yapılanmanın içine girdi.

AMD

Daha önce de dile getirildiği üzere kaynakların verimli kullanımı adına grafik teknolojileri bölümü ayrı bir iştirak haline geliyor. Radeon Technologies Group adındaki bu yeni yan şirket grafik teknolojileri konusunda çalışmalar yapacak ve kar elde etme konusunda çaba sarfedecek. Şirket ayrıca sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi yeni alanlarda liderlik kovalayacak.

Radeon Technologies Group yönetimini Raja Koduri devralacak ve AMD’nin tüm grafik teknolojileri çalışmalarını yakından takip edecek. Koduri yeni şirket ile sektörde büyük ses getireceklerine inanıyor. Nvidia’nın yüzde 82 ile lider olduğu bağımsız PC grafik kartı segmentinde Koduri kaybettikleri payı geri kazanma niyetinde.

Raja Koduri görsel bilişim tecrübesi alanında 20 yılı aşkın bir tecrübeye sahip ve HBM bellek, LiquidVR sanal gerçeklik teknolojisi gibi pek çok projeye katkı sağladı. 2009-2013 yılları arasında Apple’ın grafik mimarisi yönetimini üzerine alan Koduri sonrasında tekrar yuvaya dönmüştü.

AMD’nin en büyük kan kaybettiği ve yumuşak karnı haline gelen bölümü PC grafik kartı bölümü idi. Radeon Technologies Group olarak grafik bölümünün ayrılması en azından şirketin tamamının bu kan kaybından etkilenmesinin önüne geçecek. Artık Radeon Technologies Group karıyla zararıyla kendi yağında kavrulan bir şirket haline gelecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.