Android 8.0 artık Oreo

Uzun süredir merakla beklenen Google’ın yeni işletim sistemi Androdi 8.0 nihayet ismine kavuştu. Android Oreo beraberinde pek çok önemli yeniliği de getiriyor.

22-08-2017

Yıllardır işletim sisteminin sürümlerini tatlı gıda isimleri ile özdeşleştiren Google, bu yıl da geleneği bozmadı. Artık biraz da reklama kaçan isimlendirme geleneğinde bu yıl Android 8.0 Oreo adını kullanacağız.

Android Oreo ismi ve yeni maskotu zaten bir süredir internete sızdırılıyordu. Google’ın Oreo isim hakkının sahibi olan Mondelez International ile henüz anlaşmadığı gündeme gelmişti ancak görülen o ki tescil sahibi yüz milyonlarca cihazda markanın yer almasına hayır dememiş.

Android O işletim sistemi radikal değişikliklerden ziyade kullanıcı deneyimini güçlendirecek dokunuşlara imza atıyor. Bu bakımdan dış görünüş olarak çok fazla bir değişimin olmadığını söyleyebiliriz. Yeni sürüm ile gelecek yeniliklere kısaca göz atmak gerekirse:

  • Doze enerji tasarruf özelliği biraz daha geliştirilmiş. Artık arka planda yüksek enerji harcayan uygulamalara sınırlama geliyor ve enerji tüketimi belirli bir seviyenin altında tutuluyor.
  • Bildirimler artık belirli bir tür veya konu altında gruplanabiliyor. Kullanıcılar böylece ilgi alanlarına dair bildirimleri tek bir grup içerisinde görebiliyor.
  • Resim içinde resim – PIP özelliği ile video oynatırken ilgili uygulamadan çıkış yaptığınızda ekran üzerinde küçük bir pencere üzerinde sabit kalıyor ve böylece video deneyiminiz sekteye uğramıyor.
  • Uyarlanabilir ikonlar arayüz bileşenlerine göre kare veya yuvarlak şeklini alabiliyor. Ayrıca dokunduğunuzda farklı tepkiler verebilen animasyonlu ikonlar da kullanabiliyorsunuz.
  • Chrome OS platformuna yönelik olarak sunulan çoklu ekran desteği ile geliştiriciler test süreçlerini uzak ekrana taşıyabiliyorlar.

Ayrıca uygulamalar için geniş renk yelpazesi kullanabilme, yüksek kaliteli Bluetooth ses kodekleri, internet olmasa bile iletişim kurma imkanı veren WiFi Aware teknolojisi, Google Play Protect uygulama yükleme güvenliği, yüksek ses performansı için AAudio arayüzü, daha hızlı Java 8 desteği yenilikler arasında yer alıyor. Yeni sürümde Sony yaklaşık 30 hatanın düzeltilmesinde yardımcı olmuş.

Google yeni işletim kaynak kodlarını AOSP platformuna yüklemeye başladı. Bugünden itibaren 90 gün içerisinde amiral gemi modellerin Android 8.0 sürümüne güncellemesi başlayacak. Kısa süre içerisinde üreticiler yol haritalarını yayınlayacaktır. Ayrıca beta sürümlerini test eden Pixel, Nexus 5X, Nexus 6P ve Android One cihazlarına final sürümü de yakında gelecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.