BMW 100. Yılına Özel: Vision Next 100

BMW, 100. yılını kutlarken inanılmaz bir otomobili de gözler önüne serdi. İşte Vision Next 100!

bmww

Vision Next 100, BMW’nin gelecek için sürücü odaklı araba düşüncesini tanıtıyor ve bu düşünce, istediğiniz zaman kendiniz de kullanabildiğiniz, diğer zamanlarda da yapay zekanın sürmesine izin verdiğiniz bir arabayı içermekte.

Her ne kadar otonom arabaların bir gün karşımıza çıkacağı kesin olsa da, BMW’nin konsepti sürücüyü teknoloji ile daha bütünleşik hale getirmeye odaklanıyor. Vision Next 100, sürücü merkezli “boost mode” içerisinde iken, aracın sürücü ekranı (HUD), en iyi sürüş çizgisini gösteriyor ve ne zaman döneceğinizi ve hangi hızda gitmenin en etkili olacağını söylüyor.

Ayrıca BMW, aracın bütün ön camını bir HUD ile değiştirerek sürüşleri sadece bir video oyunu gibi değil, çevrenizin de dijital bir görüntüsünü sunan bir sisteme çevirmek istiyor. Gösterilen bu dijital görüntü, özellikle sisli veya yoğun yağışlı zamanlar gibi zorlu durumlarda etrafındaki araçları, nesneleri ve insanları sürücünün daha kolay fark edebilmesini sağlıyor.

Eğer araba sürmek sizin ilginizi çekmiyor ise, Vision Next 100’ün “ease mode” seçeneği aracı tamamen otonom hale geçiriyor. Ease mode içerisinde iç mekan, rahatlatıcı bir oturma pozisyonuna dönüşüyor ve HUD, eğlence için kullanılacak bir ekran haline geliyor. Bu şekilde de istediğiniz bir programı, diziyi veya filmi izleyebiliyor veya e-postalarınızı okuyabiliyor, işlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Daha rahatlatıcı bir ortam yaratmak için ease mode içerisinde iç mekan tamamen değişebiliyor. Direksiyon ve merkez konsolu içe çekilerek, koltukların ve kapıların, yüz yüze bir konuşmayı daha kolaylaştırmak için yeni bir hal alması sağlanıyor.

Son olarak da, Vision Next 100’ün seri üretim için oldukça uzakta olduğu söylenebilir. Ancak bu konseptte kullanılan bazı özellikler (örneğin HUD’ye dönüştürülmüş ön cam) BMW’nin sıradaki modellerinde kullanılabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.