Facebook modüler bir akıllı telefon geliştiriyor

Yıllar önce rafa kalkan tamamen modüler akıllı telefon sistemleri Facebook’un aklını çelmiş gibi görünüyor. Firma bu konsepti yeniden hayata döndürmek niyetinde.

24-07-2017

Bileşenleri takılıp çıkarılabilen modüler akıllı telefon projeleri bir dönem oldukça revaçtaydı ancak sonrasında başta Google olmak üzere yavaş yavaş teknoloji devleri uzaklaşmaya başladı. Bugün Moto Z gibi modellerin sunduğu kısmi bir modülerlik anlayışını izliyoruz.

Facebook ise geçmişi yeniden canlandırmaya kararlı. Gelen bilgilere göre firmanın Building 8 adındaki Ar-Ge bölümü modüler akıllı telefon projesi üzerinde çalışıyor. Ekibin başında ise eski DARPA yöneticisi Regina Dugan yer alıyor.

Dugan daha sonra Google’a geçmiş ve Project Ara projesini yönetmişti. Ayrıca ekipte eski Amazon çalışanı Bernard Richardson ve yine eski Project Ara çalışanları yer alıyor. Yani ekip oldukça deneyimli ve hırslı zira yakın zamanda beyin dalgalarını yazıya döken bir proje geliştirmişlerdi.

Patent başvurusu yapılan projede akıllı telefon yanında bir de akıllı hoparlör yer alıyor. Kullanıcılar bileşenleri yenisi ile değiştirdikten sonra eskisini geri dönüşüme veriyor ve böylece tasarruf edilmiş oluyor. Projenin temelinde Facebook’un geçen yıl satın aldığı Nascent Objects girişimi yer alıyor.

Facebook neden bu yaklaşımı yeniden gündeme getirdiği bilinmiyor. Uzmanlar konseptin çok fazla bir potansiyelinin olmadığını zamanında dile getirmişlerdi. Üstelik sosyal ağa bir katkısı olacak gibi de görünmüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.