Gigabyte ilk fansız Core işlemcili mini bilgisayarını duyurdu

İşlemcilerin üretim mimarisi ve enerji verimliliği arttıkça fansız yapıya sahip bilgisayar sistemlerini daha çok görmeye başladık. Gigabyte BRIX, Core i3 işlemcili ancak fansız bir sistem geliştirdi.

24-04-2017

Son yıllarda düşük güç tüketen işlemciler sayesinde fansız mini bilgisayar modelleri görmek mümkün oluyor. Genelde performans konusunda alt seviyede olan işlemcileri zaruri kılan fansız sistemler bu bakımdan zorlanmaya pek müsait değil. Gigabyte ise önemli bir adım atmış.

Gigabyte BRIX GB-EKi3A-7100 adındaki mini bilgisayar Kaby Lake tabanlı Intel Core i3-7100U işlemcisine yer veriyor. 15W ısıl tasarım gücüne rağmen fansız yapısını korumayı başaran sistem böylece önemli bir performans artışı sunuyor.

36 mm x 117 mm x 180 mm boyutlara sahip olan Gigabyte BRIX GB-EKi3A-7100, bir bilgisayar olarak kullanılmasının yanı sıra 4K desteği ile bir çoklu ortam cihazı olarak da oturma odalarınıza konuk olabilecek.

2 çekirdekli işlemcinin yanında Intel HD 620 grafik birimi yer alırken, 32GB’a kadar DDR4 2133MHz RAM seçeneği sunulmuş. Depolama tarafında ise 1 adet M.2 formatında SSD için yer ayrılmış. HDMI 2.0 ve mini DP portları ile 3 ekrana kadar görüntü verilebiliyor. Barebone cihazın fiyatı yaklaşık olarak 300$ civarında olacak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.