iOS 11.2.5 yayınlandı!

Apple, iOS 11.2.5 sürüm güncellemesini yayınladı. Cihazların çökmesine sebebiyet veren ChaiOS güvenlik açığının giderildiği güncellemeye dair detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

24-01-2018

Çıktığı günden bu yana düzenli aralıklarla güncellenen iOS 11 için şimdi de iOS 11.2.5 ara güncellemesi yayınlandı. iOS 11.2.2 sürümünün ardından 7 aşamalı Beta sürecini başarıyla tamamlayan iOS 11.2.5 yaklaşık 173 MB boyutunda. Apple’ın neden iki iOS sürümü atladığı bilinmemekle beraber iOS 11.2.5 güncellemesi tek bir mesaj ile cihazların çökmesine neden olan ChaiOS adı verilen ciddi önem arz eden güvenlik açığını düzeltiyor.

Yalnızca özel bir URL barındıran tek bir mesajla cihazların iMessage üzerinden çökmesine neden olan ChaiOS güvenlik açığına bu güncellemeyle birlikte bir son veriliyor. Güncelleme ayrıca birtakım performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini de beraberinde getiriyor. Muhtemelen iOS 11.2 sürümünün son ara güncellemesi olan iOS 11.2.5 güncellemesinden sonraki durak, iOS 11.3 sürümü olacaktır. Apple’ın bu sürümle birlikte iPhone’ların yavaşlamasına neden olan “güç yönetim” seçeneğinin devre dışı bırakılmasını sağlayan yeni bir seçeneği getireceği konuşuluyor. iOS 11.2.5 güncellemesi için Apple tarafından düşülen sürüm notları ise şöyle:

OS 11.2.5, HomePod desteği sağlar ve Siri’nin haberleri okuma özelliğini sunar (yalnızca ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya). Bu güncelleme kararlılık iyileştirmeleri ve sorun gidermeleri de içerir.

HomePod desteği
Ayarlayın ve Apple kimliği, Apple Music, Siri ve Wi-Fi ayarları otomatik olarak HomePod’a aktarılsın.

Siri haberleri
Siri artık haberleri okuyabiliyor, “Hey Siri, haberleri oku” demeniz yeterli. Spor, iş dünyası veya müzik gibi belirli haber kategorilerini okumasını da isteyebilirsiniz.

Diğer iyileştirmeler ve sorun gidermeler
Telefon uygulamasının arama listesinde eksik bilgi göstermesine neden olabilen bir hatayı ele alır.
iPhone X kilidi Face ID ile açılırken bazı Exchange hesaplarından gelen Mail bildirimlerinin kilitli ekranda kaybolmasına neden olan bir hatayı giderir.
Mesajlar sohbetlerinin geçici olarak düzensiz listelenmesine neden olabilen bir hatayı ele alır.
CarPlay’de şu an çalınan denetimlerinin birden fazla parça değişiminden sonra yanıt vermemesi hatasını giderir.
VoiceOver’a çalma/oynatma hedeflerini ve AirPod pil seviyesini seslendirme özelliğini ekler.

Güncellemeyi cihazınıza indirmek için, Ayarlar>Genel>Yazılım Güncellemesi sıralamasını takip edebilirsiniz. Ayrıca, iTunes üzerinden de güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.