Microsoft’un yeni video teknolojisi “baş döndürmüyor”

GoPro ve Google Glass benzeri yüksek çözünürlüklü görüntü kaydı yapabilen giyilebilir teknolojiler, “birinci şahıs bakış açısı” olarak da anılan “first-person” videoların yaygınlaşmasına yol açtı. Microsoft düşüncede heyecanlı, ancak kamera hareketlerinin fazlalığı nedeniyle izlenmesi güç olan bu videoları güzelleştirecek yeni bir algoritma geliştirdi: “First-person hyperlapse.”

Giyilebilir kameralar, özellikle doğa sporu tutkunları için eşsiz bir icat: Bisiklet, kano, yamaç paraşütçülüğü, kaya tırmanışıyla ilgili nefes kesici videolar, sporcuların yaşadığı heyecana bir nebze olsun ortak olmamıza yardımcı oluyor. Ancak sosyal ağlarda haber akışımıza her gün bir yenisi düşen bu görüntüler, her ne kadar yüksek kaliteli olsalar da, keyifli bir seyir için işlenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Görüntü sabitleme (image stabilisation) teknolojileri arasında optik ve mekanik çözümler olduğu gibi, yazılımsal çözümler de var.

Microsoft’un geçtiğimiz günlerde duyurduğu “first-person hyperlapse” metodu, hızlandırılmış çekimler ve görüntü sabitleme algoritmaları yardımıyla, kamera hareketlerinin akıcı olmasını sağlıyor. Üstelik bu yazılımı çalıştırmak için aşırı gelişmiş donanımlara ihtiyaç yok. Microsoft, “hyperlapse” teknolojisinin çok yakında Windows telefonlarda kullanılabileceğini müjdeliyor. Kafa kameralarından elde edilen görüntülerin, izleyenleri nasıl “uçurduğunu” bir de kendi gözlerinizle görün.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.