Pokemon Go tüm zamanların en popüler oyunu oldu

Tüm dünyada çılgınlık seviyesine ulaşan Pokemon Go açıklanan son verilere göre bilinen tüm popüler oyunları ve sosyal ağ platformlarını geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

14-07-2016

Son günlerde nereye gitsek mutlaka oynayan birileriyle karşılaştığımız Pokemon Go, elde ettiği başarıyla geliştiricisi Niantic’in yüzünü de fazlasıyla güldürüyor. Yapımın kısa sürede bu denli ilgi görmesinin ana nedenleri arasında arttırılmış gerçeklik ve GPS desteği sayesinde oturarak oyun oynama alışkanlığına son vermesi geliyor.

Akıllı telefonlarıyla sokaklarda Pokemon avına düşen kullanıcılar doğal olarak uygulamada uzun zaman geçiriyorlar. Hatta bazı kişiler yanlarında taşınabilir şarj cihazı (powerbank) taşıyarak macerayı daha uzun soluklu bir hale getiriyorlar.

Mobil cihazlara yönelik araştırmalarıyla tanınan Sensor Tower’ın son verilerine bakılırsa, Pokemon Go -iOS işletim sistemi baz alındığında- uygulamada geçirilen süreyle bilinen tüm popüler sosyal ağları geride bırakmayı başardı. Kullanıcılar Pokemon Go’da günde ortalama 33 dakikalarını harcarken Facebook’ta bu oran 22 dakika, Snapchat’te 18 dakika, Twitter’da 17 dakika ve fotoğraf paylaşım platformu Instagram’da ise yaklaşık 15 dakika. Pokemon Go’nun henüz geçemediği isimlerin arasında günlük 2 saat kullanımla Game of War ve 43 dakika ile Candy Crush Saga geliyor.

Pokemon-Go-bildiginiz-tum-populer-sosyal-aglari-geride-birakti85434_1 (1)

Diğer taraftan Survey Monkey’in paylaştığı verilere göre Amerika’da yayınlandığı ilk 24 saat içerisinde büyük bir sıçrama gerçekleştirerek Slither.io ve Clash Royale gibi ünlü yapımları geride bırakan Pokemon Go, günde 21 milyon kişi tarafından aktif şekilde oynanıyor. Onu hemen arkasında 20 milyon günlük aktif kullanıcı ile Candy Crush Saga takip ediyor.

Pokemon-Go-tum-zamanlarin-en-populer-oyunu-oldu85434_2

Oyun hakkında en çok merak edilen konuların başında ise bu başarının kalıcı olup olmayacağı geliyor. Bazı otoriteler günümüz mobil kullanıcılarının hızlı tüketim alışkanlıkları göz önüne alındığında Pokemon Go’nun bir hevesten öteye geçemeyeceğini düşünüyorlar. Fakat yayınlanması muhtemel güncelleme paketleriyle içeriği zenginleştirilecek oyunun artan ivmeli başarısının uzun süre devam edeceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.