Snapchat’ten sızan fotoğrafların sorumluluğunu üçüncü parti uygulama Snapsaved üstlendi

Snapchat, geçtiğimiz hafta önemli bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık olarak 200 bin Snapchat fotoğrafı veya videosu, internete sızdı ve pek çok kullanıcının özel fotoğraf ve videoları, internet üzerinden paylaşıldı.

Snapchat, sızıntının ardından hemen resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak, Snapchat sunucularının herhangi bir hacklenme olayına maruz kalmadığını, durumun üçüncü parti uygulamalar yüzünden meydana geldiğini belirtti.

Snapchat’in bahsettiği üçüncü parti uygulama olan Snapsaved.com ise, konuyla ilgili açıklama yaparak tüm sorumluluğu üstlendi. Sunucuları hacklenen üçüncü parti uygulama üzerinden yaklaşık 500 MB boyuta sahip Snapchat görüntüleri çalındı ve internete sızdı.

İsveç, Norveç ve Amerika bölgesinden bazı Snapchat kullanıcılarının ilgili problemden etkilendiğini belirten üçüncü parti uygulama, hiçbir kişisel bilginin hacklenmediğini de belirtti. Kısacası hackerlar, kime ait olduğunu bilmedikleri 500 MB’lık bir dosyayı internete sızdırmış oldu.

Bu durum, üçüncü parti uygulamaya verilen izinleri bir kez daha gündeme getiriyor. Verilen izinler, kimi zaman pek çok bilginizi üçüncü şahıslarla paylaşılması, hatta bunların da çalınması durumlarında gizlilik ve güvenlik açıklarına sebep olduğu biliniyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.