Wikipedia’da en çok ne okundu?

2012’de Wikipedia’da en çok okunan konuları araştıran bir çalışma, merak konularının ülkeden ülkeye büyük farklık gösterdiğini ortaya koydu.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın İngilizce versiyonunda “Facebook” liste başında yer alırken, Hollanda listesinde, Çin’deki Hua Shan dağındaki “dünyanın en tehlikeli yürüyüş güzergâhı” ilk sırada yer aldı.

Almanya’da en çok okunan başlık, İngilizce “çıkmaz sokak” anlamına gelen “cul-de-sac” kelimesinin açıklaması oldu.

Araştırmanın sonuçları, İsveçli bilgisayar programcısı Johan Gunnarsson’un Viki-trendleri projesi kapsamında yayınlandı.

İsveç’te en fazla bakılan başlık ise “İsveç” oldu.

Osmanlı paşası

Vikipedi’de okunan başlıklar listesinin en alt sıralarında yer alan konular da ülkelere dair ilginç veriler ortaya koydu.

İran’da liste başında “İran”, “Tahran” ve ülkedeki yeni yıl kutlamaları gibi konular ilk 10’da yer aldı.

Vikipedi’nin Arapçasında Mısır ile ilgili konulara ek olarak, 1805’te Mısır valisi olan Osmanlı paşası Kavalalı Mehmet Ali Paşa ile ilgili makale en çok okunanlar arasına girdi.

Endonezya Vikipedi’sinde futbol, voleybol, basketbol gibi spor konuları ilk yedide yer aldı.

Olağan dışı bulgular

İtalyanlar, Amerikan yapımı televizyon dizileri ile ilgili konuları en fazla merak edenler oldu. “Grey’s Anatomy”, “Dedikoducu Kız” ve “Vampir Günlükleri” liste başını tuttu.

Rusya’da ise ülkenin kendisiyle ilgili bir makale ile “YouTube” ilk sırada yer aldı. Fakat “işsizlik” başlığı da en çok bakılanlar arasındaydı.

Olağandışı bulgular arasında “@” sembolü İspanyolca Vikipedi’de ikinci sırada, bir tür Japon çobanpüskülü bitkisi Fransızca versiyonun liste başında, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu ise Polonya’da üçüncü sırada yer aldı.

Amerikalı pop yıldızı Justin Bieber hem Danimarka hem de Norveç’te ilk 10’a girmeyi başardı.

İnstagram

Facebook’un foto paylaşım servisi Instagram Vikipedi’nin ilk 10’una giremedi; ama fotoğrafı en fazla paylaşılan mekânlara dair kendi listesini yayınladı.

Tayland’ın başkenti Bangkok ve Siam Paragon alışveriş merkezi ilk sıraları tutarken, ABD’den yedi bölge ve Avrupa’dan da sadece Paris’teki Eyfel Kulesi ilk 10’a girdi.

[alıntı]

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.