Yaparsa Türk Yapar!

Yaparsa Türk Yapar!

Sakaryalı bilim adamı, bor karbür ve alüminyumdan oluşan yüksek dayanıklılığa sahip kompozit zırh malzeme geliştirdi.
Terör örgütü PKK’nın karakol ve askerî konvoylara düzenlediği saldırılarda güvenlik güçlerinin emniyetini sağlamak için çalışma yapan
Sakaryalı bilim adamı, bor karbür ve alüminyumdan oluşan yüksek dayanıklılığa sahip kompozit zırh malzeme geliştirdi.
Malzeme, bomba, mayın ve ağır silahlara karşı dayanıklılık testinden başarıyla geçti.

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Soy, yerli kaynaklar kullanarak zırh özelliğine sahip malzeme üretti.
Mekanik ve termal testler uygulanan malzemenin gerek sertlik gerekse de mukavemet açısından diğer zırh malzemelerine nazaran yüksek performans gösterdiği saptandı.
Zırh kompozitinin geliştirilmesinde yüzde 100 yerli alüminyum ve bor karbür malzemeleri kullandığını belirten Soy, malzemenin, nitrit ve elmasın yanı sıra dünyanın en sert malzemesi olduğunu vurguladı.

Soy, şunları söyledi:
“Bor karbür malzemesinin erime derecesi 2 bin 500’ün üzerinde. Bu malzeme dünyaca “kara elmas” olarak biliniyor.
Kompozit zırh malzemesinin geliştirilmesinde öncelikle replika dediğimiz bir yöntemle bor karbür köpük ürettik.
Daha sonra alüminyumu eriterek bor karbür köpük içerisine emdirdik. Nihayetinde bor karbür takviyeli metalik kompozit üretmiş olduk.
Üretilen kompozit zırh malzemesinin yoğunluğu düşük, sertliği ve mukavemeti yüksek, zırh özelliğine sahip ve monolitik seramik zırhlara kıyasla daha ucuz.”

Türkiye’nin ilk zırhlı kompozit yeleğiSaldırılarda en yüksek tehdidi modern ateşli silahlardan çıkan, kinetik enerjiye sahip mermilerin oluşturduğunu ifade eden Uğur Soy, bu tür mermilere karşı zırh malzemesi olarak çelik, seramik ve cam/elyaf takviyeli çeşitli kompozitler kullanıldığını dile getirdi.
Geliştirdiği yeni kompozit zırh malzemesinin mukavemet açısından benzerlerine göre yüksek performans gösterdiğini söyledi.
Kompozit malzemenin askeri amaçlı olarak mekan ve personel koruma amacıyla zırh malzemesi olarak kullanılabileceğini kaydeden öğretim üyesi, “Askeri mekanların ve araçların korunması, nöbet kulübeleri, polis merkezleri, güvenlik riski bulunan
binaların dış cephe kaplama uygulamalarında,zırh yelekleri,miğferler,hava araçlarında,para nakil araçları,
VIP araçları gibi uygulamalarda tercih edilebilir.” diye konuştu.

Numune olarak elde ettikleri malzemeyi panel şeklinde üretip doğal ortamlarda test etmeyi planladıklarını anlatan Soy,
Türkiye’nin ilk zırhlı kompozit yeleğini üretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.